151
81775

Pierre Olofsson

(Sverige, 1921-1996)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 200 - 13 500 EUR
11 900 - 14 200 USD
Klubbat pris
320 000 SEK

Pierre Olofsson
(Sverige, 1921-1996)

"Flick-Flack"

Signerad Olofsson. Utförd 1952 (?). Pannå 40,5 x 50 cm.

Proveniens

Sten Eklunds samling.
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Thomas Millroth, "Pierre Olofsson", jämför "Flick-Flack", avbildad sid 79.

Olofsson ställde som sann konkretist gärna sin konst i industrins tjänst.
Temat Flick Flack finns som väggutsmyckning i Grängesberg, 1960, och tillverkades som tygtryck för NK:s textilkammare. Cirkelns och ellipsens dynamiska möjligheter var viktiga. Olofsson ville gärna se hur rytmen rörde sig som en liten ekorre i bilden. Bakom hans lätta handlag låg dels en klassisk geometrisk grund dels inspiration av stadens dynamik, med en särskild förtjusning i Slussens evigt cirkulerande trafikmaskin.

Thomas Millroth
Författare, konsthistoriker, kritiker

Formgivare