337
79723

Raoul Dufy

(Frankrike, 1877-1953)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Raoul Dufy
(Frankrike, 1877-1953)

"Nice, le Casino de la jetée aux deux calèches"

Färglitografi, 1950, signerad med blyerts 140/150. 38,5 x 46 cm, bladstorlek 65 x 48,5 cm (Arches).

Något gulnad, kraftigt missfärgad efter passepartout, bladets nedre marginal med veck samt invikt (11 cm). Monterad med tejp i övre hörnen a tergo, missfärgad a tergo.