Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
344
79703

David Hockney

(Storbritannien, Född 1937)
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 440 - 3 410 EUR
2 830 - 3 960 USD
Klubbat pris

David Hockney
(Storbritannien, Född 1937)

"Picture of Melrose Avenue in an ornate gold frame", from: "A Hollywood collection"

Färglitografi, 1965, signerad med blyerts 57/65, utgiven av Editions Alecto och med deras stämpel a tergo. 76,8 x 56,5 cm.

Scottish Arts Council 44.

Formgivare

Hockney, David f. 1937, brittisk målare, grafiker och fotograf, som bor och verkar i Kalifornien. Utbildad vid Royal college of Art i London. Hans verk är mestadels personliga och självbiografiska, av vilka målningarna av swimmingpooler i Los Angeles är bland hans mest kända verk. Han blev förknippad med popkonsten, men hans tidiga verk uppvisar också expressionistiska element inte olika Francis Bacons verk. Som grafiker arbetade han främst med litografi och hans första stora projekt var en serie med 16 etsningar, där han där han självbiografiskt avbildar Hogarths Rake’s Progress. Som fotograf arbetade han främst med fotocollage under åren 1970-1986.