555
79691

Ray Johnson

(USA, 1927-1995)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Ray Johnson
(USA, 1927-1995)

"Jim Rosenquist's dick"

Signerad Ray Johnson och daterad 1973 a tergo. Dollarsedel även med stämpel "COLLAGE BY RAY JOHNSON". Blandteknik och collage , 10x15,5 cm, totalt mått 19 x 24 cm.

Proveniens

Mats B.

Mats B. "FLUXUS, The Development of an antidote", Galleri Stenström, Stockholm, 1992.

Etikett a tergo med texten: Send a dollar to Ray Johnson. You will receive an original collage "Jim Rosenquist's P".