Madeleine Pyk – en samling F769
715
79151

CARL HÖRVIK, karmstol, utförd vid NKs verkstäder, Nyköping ca 1928.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerad, profilerad rygg, svängda ben. Lös dyna med senare klädsel. Märkt med metallbricka: Statsverket 58.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Länsresidenset, Umeå, stolen ritades av Hörvik till matsalen.

Modellen ritad år 1928 av Carl Hörvik till det av densamme ritade residenset i Umeå, vilket stod klart år 1932.
Den första i en rad beställningar till inredningen gjordes av Carl Hörvik den 28 oktober 1928 via Kungliga Byggnadsstyrelsen, ställd till Nordiska Kompaniets Verkstäder i Nyköping. Det finns en rad ritningar och skisser med flera alternativa lösningar för detta inredningsuppdrag på residenset, vilket avslutades år 1932.