Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
733
75497

AXEL-EINAR HJORTH, matbord samt 6 stolar, "Birka", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Ask med ben av bok, 6 stolar med svängd ryggbricka och stoppad sits, runt bord med tudelad skiva samt två iläggskivor, bordet brickmärkt NK R 38839 C 5 5 37. Bordets diameter 120 cm, höjd 75 cm, iläggskivorna 60 cm x 2.

Smärre slitage och fanerskador.

Åke Stavenow (red), FORM, 1935, årg. XXXI, häfte 9, modellen avbildad på sid 218.

Inskrivet som lagervara i NKs arkiv och kunde beställas i lönn, ask eller olivträ. Av samma modellnamn skrevs in i arkivet t.ex. soffa, fåtölj, kista.