735
79187

AXEL-EINAR HJORTH, spegel "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris

Palisander, hylla med uppsvängda sidor. Bakstycket märkt med rund metallbricka NK samt rektangulär NK R 36125 C 27 9 32. Höjd 138,5 cm, bredd 75 cm.

Obetydlig nagg.

Modell Typenko formgavs år 1931 och marknadsfördes som seriemöbel.