739
75445

CARL MALMSTEN, toilettebord med spegel, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
13 500 SEK

Bonad björk, jakaranda med stiliserad intarsiadekor. Rektangulärt med svängda ben, sex lådor. Löstagbar tredelad, vikbar spegel. Märkt med metallbricka NK R 34850 - C 8 4 34. Längd 95 cm, bredd 55,5 cm, höjd 78 cm, spegelns höjd 96 cm.

Obetydliga skador.

Red. Otto Schulz, "Tidskriften BOET" 1931, avbildad sid 231. Ingick i ett möblemang ritat av Malmsten för en sängkammare åt Hotell Waldorff Astoria i New York.