Madeleine Pyk – en samling F769
738
68917

CARL MALMSTEN, bokskåp, Nordiska Kompaniet, NK, ca 1928.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Björk, bonad och svärtad samt björkrot. Inredning med tre hyllplan. bakstycket märkt CM och med Nks metallbricka NK R 32151 14 2 28. Höjd 161 cm, bredd 100, 5 cm, djup 31 cm. Nyckel finns.

Smärre fanérskador och obetydligt slitage. Nyckel finns.

Enligt uppgift utställt på NKs vårutställning 1928.