Arne Jones E1299
746
69389

OSCAR NILSSON, skåp, sannolikt utfört av snickarmästare J Wickman, Stockholm 1940-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Ek, dubbla kasetterade, reliefsnidade dörrpar, inredning med hyllplan och låda, utdragbara skrivskivor mellan övre och undre dörrpar Höjd 179,5 cm, bredd 126 cm, djup 44 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen utställd på Stockholms Snickaremästares Jubileumsutställning år 1942. Avbildad i samtida "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst". Det avbildade och utställda skåpet såldes på Bukowskis Moderna Auktion nr 539, våren 2006, katalognummer #1334.
Detta skåp är något större.