Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
82
78089

Kurt Jungstedt

(Sverige, 1894-1963)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Kurt Jungstedt
(Sverige, 1894-1963)

"Gösta Nystroem, Köpenhamn".

Signerad K.J. och daterad Köpenhamn -18. Duk uppklistrad på pannå 95 x 71 cm.

Tilläggslista

Martin Strömberg, "Kurt Jungstedt", avbildad på helsida sid 47.

Nationalmuseum, Stockholm, "Den unga expressionismen", 1944 (då tillhörig konstnären).