835
79883

ÖVERKAST/DRAPERI OCH KUDDAR, 3 ST. "Blå Duchatelltäcket", två "Hjortkudden" och en kudde med geometriska mönster. Rölakan. 278 x 134,5, 60 x 63,5, 59,5 x 67,5 respektive 57,5 x 66,5 cm. Duchatelltäcket signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris

Tidig komposition. Tillverkade före 1942.

Smärre fläckar. Täcket saknar flera fransar, en kudde med smärre skador, en med lagningar.