869
79769

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 296,5 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
18 000 - 25 000 SEK
1 570 - 2 180 EUR
1 640 - 2 280 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, fläckar. Ett hörn något skadat, några fransar saknas.

Jämför "Bruna heden" Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 6.