Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
996
76233

VICKE LINDSTRAND, vas, "Pärlfiskare", Orrefors 1935.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Optikblåst med graverad och slipad dekor av en pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1343. A.1. K.R. (gravör Karl Rössler). Höjd 28,5 cm.

Obetydlig nagg undertill samt smårepor på livet.

Modellen formgiven år 1934.