996
76233

A Vicke Lindstrand glass vase "Pärlfiskare", Orrefors 1935.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Optikblåst med graverad och slipad dekor av en pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1343. A.1. K.R. (gravör Karl Rössler). Höjd 28,5 cm.

Obetydlig nagg undertill samt smårepor på livet.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1934.