Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
996
76233

A Vicke Lindstrand glass vase "Pärlfiskare", Orrefors 1935.

6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Hammer price
10 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Optikblåst med graverad och slipad dekor av en pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1343. A.1. K.R. (gravör Karl Rössler). Höjd 28,5 cm.

Obetydlig nagg undertill samt smårepor på livet.

More information

Modellen formgiven år 1934.