1043
94887

ÅKDYNA, flamskväv. "Blomsterdyna med vaser och människor". 94,5 x 47,5 cm. Sydskåne 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser.

Något smutsig, smärre fläckar. hål och skador.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.