1042
94889

KUDDE (jynne), flamskväv. "Marie bebådelse". 45,5 x 45,5 cm. Skåne, sannolikt Torna härad, 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
383 - 479 EUR
433 - 542 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Mörkt brun botten med polykrom bebådelsescen inom blomkrans, ängel, blommor samt signerad MND.

Slitage, smutsig, smärre skador och hål.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 217.