1383
93607

TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Europeiserande dekor i famille rosefärger. Terrinens diameter 24 cm, höjd ca 23 cm, fatets diameter 29,5.

Fatet med spricka o smärre nagg. Terrinens fotring med smärre nagg. (2)

Tilläggslista

Lockknoppen med lagning; repair to finial.

Proveniens

The Collection of James Keiller.