1408
74473

KOPP, FAT samt KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
4 600 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i grisailles av krönt allegorisk figur. Kannans höjd 11,5 cm, fatets diameter 13 cm, koppens höjd 6,2 cm.

Skador, lagningar. (3)

Hervouët and Bruneau, La Porcelain des Compagnies des Indes a Decor Occidental, no 13.5.

From a series of engravings by Claude Audran III of the gods of Olympus symbolising the months of the year.