18
84857

Albert Engström

(Sverige, 1869-1940)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
14 500 SEK

Albert Engström
(Sverige, 1869-1940)

"Bakgårdar, Kungsholmen"

Signerad Albert Engström. Utförd 1893. Akvarell, tusch och blyerts 49 x 24 cm.

Proveniens

Tidigare i Hovsångerskan Marianne Mörners samlingar.

Albert Engström, "Svensk natur - Ett album. Sammanställt av Sven Barthel", 1939, avbildad helsida i färg sid 4-5.

Formgivare

Albert Engström var en svensk konstnär, tecknare och författare, stilbildande inom svensk illustrationskonst. Skämtteckningar är hans signum, även om han också utförde landskap, porträtt och blomsterstilleben. Uppväxten i hemsocknen Hult i Småland kom starkt att påverka hans konstnärsskap. Men hans själ och hjärta kom att tillägnas det oändligt vackra Roslagen. I Grisslehamn kom Albert i kontakt med en rustik och ärlig miljö där det berättades många äldre historier som gav honom stor inspiration. Historier som han spetsade till och tolkade med hjälp av teckningar. Han studerade vid Valands konstskola med Carl Larsson som handledare, blev senare t.f. professor vid Konstakademin och invald i Svenska Akademien. Han korresponderade intensivt med August Strindberg och i hans bekantskapskrets återfinns även Bruno Liljefors, Gustav Fröding och Verner von Heidenstam. Albert Engström tillhör klassikerna i den skämtteckningstradition som blomstrade kring sekelskiftet 1900.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?