257B
96827

Johan Gustaf Sandberg

(Sverige, 1782-1854)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Sandberg
(Sverige, 1782-1854)

"Skulptören Bengt Erland Fogelberg" (1782-1854)

Signerad Sandberg. Duk 27,5 x 22,5 cm. B.E Fogelberg sign Sandberg skrivet a tergo. Förgylld originalram.

Proveniens

I konstnärens ägo till ca 1831
Tidigare i C F Lindbergs samlingar, Stockholm.

Porträttet målades innan Fogelberg 1820 lämnade Sverige och bosatte sig i Italien. En replik utförd 1831 (Statens porträttsamling, Griopsholms slott) utgör förlagan till Sandbergs porträtt av Fogelberg i hans "Galleri af utmärkta svenska lärde, vitterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s tid till närvarandetid målade eller ritade af J G sandberg, lithograferade af J E Cardon", Stockholm 1835-42.

Ytterligare ett porträtt av sandberg föreställande Fogelberg är känt, pastellporträttet "sandberg, Fogelberg och Johan von Breda", från år 1815. Detta porträtt tillkom i samband med att de tre herrarna bildade sällskapet för Konststudium i opposition mot de gammalmodiga undervisningsmetoderna på Konstakademien.

Formgivare

Johan Gustaf Sandberg var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Sandberg och hans konstnärskollegor var missnöjda med akademiens undervisning och startade därför ”Sällskapet för konststudium” år 1814 samt en privat övningsskola där det var tillåtet att teckna efter nakenmodell vilket ej förekom vid akademien. Motviljan mot akademien ledde fram till bildandet av det ”Götiska förbundet” 1817 vars utställningar Sandberg deltog i. Senare var Sandberg dock professor och direktör vid akademien. Han var påverkad av den götiska riktningen och målade åtskilliga arbeten med motiv ur nordisk mytologi och svensk historia. Sandberg fortsatte i sitt skapande traditionen som bland annat Elias Martin och Pehr Hilleström inrättat med gustavianska folklivsskildringar och götiska motiv. Bland Sandbergs främsta verk märks kalkmålningar föreställande Gustav Vasa i Uppsala domkyrka.