392E
97107

Magnus von Wright

(Finland, 1805-1868)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Magnus von Wright
(Finland, 1805-1868)

Studie av strandvegetation; a tergo studie av bruksdamm

Signerad M v W och daterad 6te Aug 1844. Tuschlavering 20 x 26,5 cm.

Proveniens

A Fabritius

Formgivare

Representerad på museer i Finland och Sverige.