Madeleine Pyk – en samling F769
392F
97103

Magnus von Wright

(Finland, 1805-1868)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
475 - 570 EUR
545 - 654 USD
Klubbat pris
3 600 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Magnus von Wright
(Finland, 1805-1868)

Studie av Torneå kyrka från prästgården

Signerad M v W och daterad 9de juli 1856 med påskrift "Torneå landsförsamlingskyrka ifrån prestgården" a tergo. Kolteckning 30 x 49 cm.

Proveniens

A Fabritius

Formgivare

Representerad på museer i Finland och Sverige.