466
73737

GRÄDDSNÄCKA, av Lorentz Wretman, Landskrona 1779. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, på tre svängda genombrutna bladfötter. Konturerad mynningskant med gravyr som sammanflätas i två gjutna blommor över snåsen. Volutformad hänkel med blad. Längd 18 cm.

På livet senare ägarstämpel.

Proveniens

Familjen Gorthon, Helsingborg.