Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
528
90025

KYRKDOSA, ostämplad, sannolikt Västsverige 1700-talets andra hälft.

Utropspris
4 000 SEK
388 EUR
443 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med S:t Göran och draken. Undertill graverade initialer. Diam. 5,5 cm.

Proveniens

F.S. 296, Falk Simons samling.