528
90025

KYRKDOSA, ostämplad, sannolikt Västsverige 1700-talets andra hälft.

Utropspris
4 000 SEK
349 EUR
365 USD
Klubbat pris
4 800 SEK

Förgylld. Rund med räfflade kanter, dekor av vridna godroner samt i locket medalj med S:t Göran och draken. Undertill graverade initialer. Diam. 5,5 cm.

Proveniens

F.S. 296, Falk Simons samling.