527
89993

DOSOR, 2 stycken snarlika, sannolikt Sverige, daterade i gravyren 1741 och 1748.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Delvis förgyllda. Runda med räfflad kant, på locket genombruten dekor av religöst motiv. Dubbel botten. Undertill graverat spegelmonogram under krona samt datering. Diam. 5,5 resp 5 cm. (2)

Slitage.