542
91465

SKED med kronknopp, icke identifierade förmodligen svenska stämplar 1500-talets slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Delvis förgylld. Kort skaft med maskaron i gotisk nisch vid fästet.

Slitage.

Näst intill identisk sked med samma stämpel finns i Hallwylska silversamlingen, sid 143, nr 156.