Fanerad med valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med beslagskedja. Signerad på översta lådans insida "C. TIETZE" samt i lådbotten med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 109, bredd 57, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
Fyra beslag senare, fanerlagningar.