787
89121

BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
78 000 SEK

Fanerad med valnöt och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med beslagskedja. Signerad på översta lådans insida "C. TIETZE" samt i lådbotten med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 109, bredd 57, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Fyra beslag senare, fanerlagningar.