788
81553

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Fanerad med valnöt och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Formen dubbelsvept. Tre lådor. Översta lådkanten med ristade bokstäver "MN". Längd 121, bredd 62, höjd 78,5 cm. Nyckel medföljer.

Senare lås, ställvis fanerlagningar.

Proveniens

Friherre Carl Fredrik Åkerhielms samling. Emil Hultmarks samling.

Svenska hem i ord och bilder, 3:e årgången, Stockholm 1915, Friherre Carl Fredrik Åkerhielms våning och konstsamlingar, Linnégatan 5 i Stockholm, auktionens byrå avbildad sid 34 i Gula salongen.
Friherre C. F. Åkerhielms samling, Bukowskis auktion 1932, nr 286, katalognr 54, pl. 16 (angiven i katalogen "med största sannolikhet Martin Neijber, mästare i Stockholm 1761").