79
73601

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 760 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Gamla Sofi"

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1904. Pannå 36/49 x 60,5 cm.

Proveniens

Herbert Marcus, Borås.

Göteborg, 1908.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 1955.

Axel L. Romdahl, "Carl Wilhelmson", SAK, 1938, upptagen som nr 225 i katalogdelen, sid 214.

Den lilla flickan på bilden hette Inger och var Carl Wilhelmssons dotter. I ett brev från den 29 januari 1945 skrev Inger (Nordenfelt), då intendent på Nationalmuseum, följande om målningen:
...Den gamla kvinnan var Soffi, som gick bort och skötte barn för 50 öre pr dag - men hon lär nästan ha ätit familjerna ur huset samtidigt genom lingonsylt. Den fick man låsa in. Hon hade även en snygg lösfläta som synes av bilden, det lär även ha varit något med tänderna. Allt detta enl. mamma....

Formgivare