Fanerad med fruktträ och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 121, bredd 62, höjd 86 cm.
Senare skiva, ett lås senare, senare fackindelning i översta lådan.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, jämför snarlik byrå av L. Nordin sid. 290.