790
73855

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
33 000 SEK

Fanerad med fruktträ och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 121, bredd 62, höjd 86 cm.

Senare skiva, ett lås senare, senare fackindelning i översta lådan.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, jämför snarlik byrå av L. Nordin sid. 290.