795
93693

BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och färgat lövträ. Skiva av röd kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängd lagergirland, blommor och geometriskt ramverk. Signerad med hans stämpel höger främre hörn "Hultstén". Längd 113, bredd 56, höjd 87,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, skiva med mindre nagg.

Wallin, Sigurd, Nordiska museets möbler från svensla herremanshem, del II, Nordiska museet 1979, sid. 82, jämför snarlik byrå av Hultsten.