797
93567

BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Fanerad med amarant, jakaranda, björkrot, lönn och fruktträ. Skiva av vit marmor. Beslag av förgylld mässing. Två lådor. Fragment av Fredrich Iwerssons pappersetikett i översta lådan. Längd 103, bredd 50, höjd 81 cm.

Senare skiva, fanerlagningar.

Proveniens

Tidigare von Schinkelska samlingarna på Tidö.
Bukowskis vårauktion 1974, A395, katalognr 313.
Privat samling.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1997, auktionens byrå avbildad sid 196, jämför även Fredrich Iwerssons fullständiga etikett som är avbildad på samma sida.

EN MÄRKESBYRÅ
Signerade möbler av Fredrich Iwersson är sällsynta och auktionens byrå är den hittills enda kända signerade byrå med intarsiadekor vi känner. Tillsammans med dekoren på Iwerssons mästerstycke i form av ett skrivbord (och variationer av detta han utförde) utgör dessa grunden vid identifikation av Fredrich Iwerssons möbler. Den tvålådiga modellen av byrå på höga ben är favoriserad av Iwersson. Likaså förekommer ofta fält med geometriska mönster samt spaljédekor av olika slag av den typ auktionens byrå uppvisar.