799
75479

SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
39 000 SEK
SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor, varav den översta med lådinredning. Längd 119, bredd 59, höjd 91,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Skiva med nagg, ett ringhandtag saknas.

Proveniens

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.