806
89179

BIBLIOTEKSBORD, av Johan Fredric Ditzinger (mästare i Stockholm 1825-38). Karl Johan.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris

Fanerat med mahogny. Rund, delvis klädd, skiva. I sargen fyra lådor. Kolonnformad fot. I en låda märkt med pappersetikett "J F Ditzinger Snickare och Schatullmakare Bor i Huset N:o 10 Qvarteret Torsken vid Norrlandsgatan i Stockholm". Diam 104, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Nyckelskyltar saknas.

Proveniens

Amalia Wertmüller (1809-88), född Bolin.