822
81561

BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Förgyllt och bronserat. Skiva av rödspräcklig marmor. Rektangulärt. Fyra ben på tassfötter. Fotkryss med blomsterurna. Snidade akantusblad och voluter. Längd 100, bredd 56, höjd 81 cm.

Proveniens

Emil Hultmarks samling.

Emil Hultmarks samling, Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 1942, utställning i Kungl. Konstakademien, sid. 25, nr 238.

Svenska hem i ord och bilder 1936, Fil. dr. och fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm, avbildad sid. 175.