840
93963

KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Klubbat pris
230 000 SEK

Grönmålade, förgyllda och bronserade. Stoppad rygg. Lös stoppad sits. Rikt snidad dekor av musselformationer, rocailler och akantusblad. (2)

Proveniens

Tidigare i de Geerska samlingarna på Leufsta bruk, Uppland.

Svenska Slott och Herresäten, Stockholm 1909, Uppland, Leufsta bruk, sid 18, Gröna förmaket, jämför delar av möbelgruppen.