849
75485

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770 - 1800). Gustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Rektangulär nedåt avsmalnande stoppad rygg. Raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. I sarg och ramverk bladsnitt. En signerad ILG. (2)

Lagningar.

Proveniens

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.