876
87217

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Sengustavianska.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Svängd stoppad rygg. Svängda ben. Signerade IEH (något otydligt). En med Stockholms stolmakareämbetes sigill. (2)