876
87217

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Sengustavianska.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 370 - 5 250 EUR
4 610 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Svängd stoppad rygg. Svängda ben. Signerade IEH (något otydligt). En med Stockholms stolmakareämbetes sigill. (2)