927
90693

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Förgyllda och bronserade. Oval profilerad genombruten form. Spegelglaset med slipad blomsterdekor samt polykrom plakett med helgonmotiv. Svängd ljusarm av mässing. Höjd 57,5, bredd 28,5 cm. (2)

En ljusarm saknas, skador och lagningar.

Proveniens

Text på baksidan: Greve Rutger Wachtmeister, Friherre Fredrik Barnekow Sthlm.