943
87305

KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
85 000 - 95 000 SEK
8 120 - 9 070 EUR
9 220 - 10 300 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av stående antikiserande kvinna uppbärande kopplade svängda ljusarmar. Höjd 60 cm. (2)

Igensatta hål efter elektrifiering.