944
86207

KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 690 - 6 640 EUR
6 520 - 7 600 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Bladornerat skaft på rund fot. Svängda ljusarmar. Reliefdekor av fjärilar, palmetter och krönande flamma. Höjd 58,5 cm. (2)

Lagningar, ljusmanschetter med invändiga bucklor.