Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
96
89005

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
29 100 - 38 800 EUR
33 300 - 44 300 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

Rimfrost på frusen sjö

Signerad G. Fjaestad och daterad -29. Pannå 89 x 127 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.

Rackstadmuseet, Arvika, "Fjaestadutställningen", 1998.

Formgivare

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.