Arne Jones E1299
974
73853

VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg, urmakare i Stockholm 1787-1801. Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av pilastrar, rosor, urnor och krönande porträttmedaljong. Vitlackerad urtavla märkt "Joh, Nyberg Stockholm". Höjd 98, bredd 54 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorlagningar, en liten dekorkomplettering.