983
94847

BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing i form av rocailler, blommor och blad. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Höjd 98, bredd 51 cm. Pendel och vev medföljer.

Senare pendelupphängning, ett gångjärn skadat.

Proveniens

Enligt familjetradition en lysningspresent 1786 innom familjen Ekenberg.