1023
131117

Brita Grahn

(1907-2003)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Brita Grahn
(1907-2003)

MATTA. "Symfoni". Rölakan och gobelängteknik. 243 x 180 cm. Signerad Brita Grahn.

Polykromt mittfält med stort sicksackmönster, meander och rutor. Brunmelerad bård.

Ställvis något slitage, smärre fläckar, obetydliga skador. Maskingjorda kortsidor och fransar.

Tilläggslista

"Symfoni". Utställd på Galeri Modern Ditzingers utställning "Händer i textil" 1951. Mattan fick stor uppmärksamhet i Dagens Nyheter, Stockholms-Tidningen, Svenska Morgonbladet, och Aftonbladet 15/9 1951.

"Händer i textil" på Galeri Modern Ditzinger 1951.

Mattan fick stor uppmärksamhet i Dagens Nyheter, Stockholms-Tidningen, Svenska Morgonbladet, och Aftonbladet 15/9 1951.