1026
143765

MATTA. "Ängarna". Flossa. 331,5 x 236 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 640 - 8 540 EUR
7 600 - 9 770 USD
Klubbat pris

Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 17; Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 10; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, färgplansch sid 113.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.