1025
143001

MATTA. Flossa. 777,5 x 332 cm. Sverige 1920-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Polykroma fält, bordyrer, stiliserade blommor, växter, rundlar och geometriska figurer. Möjligen komponerad av antingen Maja Sjöström och tillverkad i i Tyra Grafströms ateljé, Stockholm, eller av Carin Wästberg och tillverkad av Handarbetets Vänner eller
av Maja Andersson-Wirde och tillverkad av Handarbetets Vänner.

Ställvis slitage, smutsig, smärre hål och skador. Sidorna med smärre skador, en kortsida med liten lagning, fransar saknas.